Přednášky‚ články‚ semináře
květen 2019 - terénní reportáž z nové mokřadní učebny
V Jihlavě vznikla veřejně přístupná mokřadní učebna. Rybníček teď čeká na čolky, žáby a vodní ptáky
Článek o nové mokřadní učebně v Jihlavě
duben 2019, Jihlavské listy: Někdejší zpustlé koupaliště Skalka proměnili v mokřadní učebnu
O mokřadech v Českém rozhlasu
březen 2019 - O mokřadech obecně, ve městě a také o nové mokřadní učebně v Jihlavě mluvil v Českém rozhlasu Mgr. Jaromír Maštera.
Poradna: Mokřadní učebna je kouskem rozmanité přírody ve městě
Přednášky na semináři v Telči v roce 2019
7.-8.2.2019 jsme na tradičním semináři k ochraně přírody prezentovali dva příspěvky - "Vzestup a pád "zelených skokanů" a "Revitalizace mokřadu nad Kulatinou 2017".
Cena Rady města Jihlavy i pro Mokřady!
Více v oficiální tiskové zprávě města zde
červenec 2018 - reportáž z terénu z lokality V Seči v péči našeho spolku
Pulci žáby blatnice dorůstají až do dvaceticentimetrové velikosti. Najdete je i v rybníku u Jersína
červen 2017 - reportáž o pozemkových spolcích a činnosti spolku Mokřady z lokalit na Jihlavsku
Chcete mě? - Zachráněná místa pro tůně (čas 12:07-20:10)
Přednášky na semináři v Telči v roce 2017
24.3.2017 jsme na tradičním semináři k ochraně přírody prezentovali dva příspěvky - "Výzkum struktury společenstva obojživelníků v lokalitě Jarošovský Kacíř" a "Postupná revitalizace mokřadů (a tvorba biotopů) nad Rančířovským Okrouhlíkem 2009-2016". Seminář pořádala Pobočka ČSO na Vysočině ve spolupráci s ČSOP Kněžice.
29.11.2016 jsme měli přednášku "Budování a obnova drobných vodních ploch" na mezinárodní konferenci "Voda v krajině" v Clarion Congress hotelu v Olomouci, pořádané neziskovou organizací Naše příroda (web):
Exkurze a přednáška na národním kole Zlatého listu (Vanov u Telče)
Ošklivé nežádoucí hromady - nebo významný biotop?
Přednáška na semináři k ochraně přírody nejen na Vysočině v Telči 17.3.2016:
13. března 2016 jsme se zúčastnili konference "Pastva - Voda v krajině", pořádané ČSOP a měli jsme zde přednášku o Budování a obnově drobných vodních ploch:
1.12.2015 jsme měli přednášku "Offroad jako nástroj v ochraně přírody" na mezinárodní konferenci Péče o bývalé vojenské prostory v Clarion Congress hotelu v Olomouci, pořádané neziskovou organizací Naše příroda (web):
říjen 2015 - reportáž o činnosti spolku Mokřady, natáčená během akcí pro veřejnost v roce 2015
Dne 21.4.2015 vyšel v novinách Jindřichodradeckého deníku článek o ježdění offroadových aut v chráněném území Pískovna na cvičišti (web):
Dne 29.1.2015 představena na semináři v Telči prezentace "Offroad jako nástroj trvale udržitelného managementu" v rámci projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny organizovaný Chaloupkami o.p.s. a Pobočkou ČSO na Vysočině.
Dne 27.9.2014 jsme pořádali náš první seminář "Budování a obnova tůní" přímo na naší nejstarší lokalitě Pístovské mokřady.
Sešlo se 17 účastníků z celé ČR. Dopoledne proběhly tři přednášky. Stěžejní na téma vlastního budování a obnovy tůní. Dále jsme se zmínili o významu offroadů nebo obecně terénní techniky v tvorbě a zachování tůní a nakonec pár slov o praktických zkušenostech s používáním bagru. Odpoledně následovala exkurze po lokalitě Pístovské mokřady pojížděnou offroadovou tehnikou a navštívili jsme též lokalitu Bradelský rybník. Nakonec měli účastníci možnost vyzkoušet si 8 tunový bagr. Díky všem za účast a díky Tomášovi Kratochvílovi a jeho partnerce Katce z go-offroad za chutné občerstvení!
Plánovaný program semináře:
Prezentace:
Fotogalerie:
Dne 19.9.2014 byl publikován v Jihlavských listech rozhovor o naší činnosti a významu terénní techniky v ochraně přírody. Článek vyšel v souvislosti s pravidelným pořádáním offroadových akcí na lokalitě Pístovské mokřady:
Účast a spolupořádání setkání Pozemkových spolků 4.- 5. dubna 2014 ve Štokách nedaleko od Jihlavy.
Naše sdružení se zde prezentovalo přednáškou "Zásady budování drobných vodních ploch". V sobotu jsme vedli terénní exkurzi na lokalitu Pístovské mokřady. Exkurze se zúčastnil i zástupce společnosti "go-offroad", která pro nás zajišťuje řízený management vybraných ploch pojezdy terénními auty. Účastníci měli možnost se seznámit s tímto nevšedním typem managementu.
Dne 20. února 2014 vyšel v Jihlavském deníku článek o naší organizaci a její činnosti (PDF):
17.února 2014 proběhla přednáška "Mokřady aneb klíč k zadržování vody v krajině" na Vyšší odborné škole zdravotnické a střední odborné škole Farmeko v Jihlavě.
5. října 2013 - Přednáška "Život v tůních"
Hodinová přednáška konaná v ZOO Jihlava o bohatosti života v tůních ve středoevropských podmínkách. Akce byla podpořena Nadací partnerství a Nestlé.
Účast na semináři s názvem "Mokřady v zemědělské krajině" konaný dne 14.11.2012 a pořádaný Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i. a Ministerstvem životního prostředí. Naše sdružení se zde prezentovalo posterem.
Ke stažení kompletní prezentace přednášejících účastníků:
Dne 12.11.2012 se naše sdružení zúčastnilo vyhlášení výsledků v mezinárodní soutěži "Přeshraniční cena" konané v Dolním Rakousku, které navazuje na náš úspěch v soutěži Skutek roku 2011 v oblasti ochrany životního prostředí v rámci místní Agendy 21.
Přednáška "Mokřady aneb klíč k zadržování vody v krajině" v ZOO Jihlava ke Dni zvířat ze dne 6.10.2012 pod záštitou Nadace Partnerství:
aneb jak v lese hospodařit šetrně (nejen) k obojživelníkům!
Článek o obojživelnících a jejich ochraně publikovaný v Přibyslavském čtvrtletníku (PDF, 2,6 MB):
5. ročník odborného semináře Ochrana přírody na Českomoravské vysočině, leden 2012:
Ve dnech 26.-27.1.2012 probíhalo setkání ogranizované ČSOP Kněžice s prezentací terestrických biotopů obojživelníků (PDF, 6,5 MB).
Setkání neziskových organizací v Borech, prosinec 2011
Dne 10.12.2011 jsme se zúčastnili setkání neziskových organizací zaměřených na ochranu přírody a krajiny. Akci pořádádalo Sdružení Krajina ve spolupráci se ZO ČSOP Bory (více o Sdružení Krajina zde). Prezentovali jsme zde činnost našeho sdružení a dále historii, dosavadní a plánovanou činnost významného krajinného prvku Hulišťata. Obě prezentace jsou ke stažení níže.
Přednáška o obojživelnících a jejich ochraně v jihlavské ZOO
Dne 2.10. 2011 jsme v ZOO Jihlava prezentovali druhové bohatství obojživelníků ČR se zaměřením na ohrožení a ochranu. Vše se konalo při příležitosti vyhlášení výsledků fotografické soutěže "Kvaknispoušť" o nejlepší fotografii našeho druhu obojživelníka.